Düğün İçin Zeybek Müzikleri!

Zeybek müziği, Ege bölgesi halk türkülerinin genel adıdır. Bölgede yaşayan yerel halkın kendine has şive ve sözleri ile yapılan ezgilerin tümüdür. Kimisi şen şakrak, kimisi ise hüzünlü türkülerdir Zeybekler. Bunların bir çoğu yiğitlik, mertlik ve cesareti ile halkın karamanı olan efelere yazılmıştır. Bu kahramanların bir diğer adı da Zeybek’tir. En meşhurlarından biri de Yörük Ali Efe ya da Ali Efe Yörük, Kurtuluş savaşında düşmana karşı verdiği mücadele ile hafızalara kazınmıştır.

En İyi Zeybek Müziği

En iyi Zeybek Müziği, şüphesiz sizi en çok etkileyendir. Zeybek türkülerinin hemen hemen hepsi birbirinden güzeldir fakat bazıları kulaklarda pelesenk olmuştur. Bunların en başında Harmandalı Zeybeği, Çökertme Zeybeği gelir. Düğünde Zeybek oynamak isteyenlerin genelde merak ettikleri;

Düğünde Hangi Zeybek Oynanır?

Zeybek, doğası gereği düğün, dernek, kutlama gibi etkinliklerde yapılan bir danstır ve günümüzde oldukça fazla Zeybek oyunu vardır. Zeybek oyunlarının tamamı her yerde oynanır fakat kolaylık ve davetlileri etkileme konusunda özel tercihler olmuştur.

  • Harmandalı Zeybeği
  • Çökertme Zeybeği
  • Kerimoğlu Zeybeği
  • Cuma Ovası Zeybeği
  • Çakal Çökerten Zeybeği
  • Kostak Ali Zeybeği

Yukarıda belirttiğimiz oyunlar düğünlerde en çok yapılanlara örnek oluşturabilir. Düğünde yapılan Zeybek oyunları, normalde yapılan oyunlarla karşılaştırmak ve bire bir aynısı beklemek çok gerçekçi olmaz. Damat ve gelin muhtemelen daha önce hiç dans etmemiş kişiler oluyor ve bu özel günde bir gösteri yapmak istiyorlar. Doğal olarak bu kadar kısa bir sürede ve de damatlık ve gelinlikle bu performans beklenemez. Düğün Zeybeği nedir ? Zeybek oyunlarının gelin ve damat için özel hazırlanmış, kıyafetlere ve kişilerin yeteneklerine göre düzenlemiş haline verilen bir isimdir. Bazı Zeybek oyunları kişilere özel koreografi haline getirilir, buna en iyi örnek Yörük Ali Cuma Ovası Hakan Çalhanoğlu Koreografisidir.


”Düğünde Hangi Zeybek Oynanır?”

Her Zeybek düğünde oynanır fakat eşli, ekiple veya damat tek başına seçeneklerine göre iyi bir oyun seçilebilir.

Düğününüzde, eşinizle, ekiple, arkadaşlarınızla, çocuğunuzla, aile bireyleriyle Zeybek oynamak için daha uygun oyunlar seçebilirsiniz.

Cuma Ovası Zeybeği
Zeybek Kursu İstanbul

Zeybek, mertlik ve cesaretin dansta şekil bulmuş halidir

Zeybek, Erkeklerde Asalet, Kadınlarda Zarafettir

Düğün İçin Zeybek Kursu

Zeybek Müzikleri Listesi

Sizin için hazırladığımız bu listede Zeybek müziklerini dinleyebilirsiniz. Bu liste sanatçılarımızın yaptıkları yenilikler doğrultusunda güncellenmektedir.

Zeybek müzikleri genelde 3dk – 5dk aralığındaki sürelerden oluşur. Bu süre düğün için uzun bir süredir, hem hata yapma riskini kaldırmak hem de seyircileri sıkmamak adına 2 – 3 dakikalık sürelerde yeniden düzenlenir.

Zeybek oyunu, ülkemizin gurur kaynağı ve dahi günümüzde dünyaca bilinen bir halk oyunudur. Zeybek, mertlik ve cesaretin dansta şekil bulmuş halidir. Tavırlı haliyle erkeğe, zarafeti ile kadına çok yakışmaktadır. Daha fazla bilgi ve eğitim için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dansyeri İletişim : 0530 201 00 49

Sosyal medya hesaplarımıza altta bulunan kısa yollardan ulaşabilirsiniz.


Cuma Ovası Zeybeği
Harmandalı Zeybeği