Harmandalı Zeybeği

Zeybek, Batı Anadolu Bölgesi yerel halk oyunudur ve bölgesel farklılıklar gösterir. Harmandalı Zeybeği Ege Bölgesinin en meşhur zeybek oyunu olmakla birlikte tüm Anadolu’da bilinir. Zeybek oyununu oynayan kişi halkı koruyan cesur, kahraman bir karakteri temsil eder ve oyunun kendine has yer yer ağır yada kondisyon gerektiren hareketleri vardır.

Harmandalı Zeybeği Nasıl Oynanır?

Harmandalı en bilinen zeybek türlerinden biridir.. Aynı zamanda bir türküdür de. Türkü anonim olmakla birlikte kaynağının Çanakkale-Balıkesir civarı olduğu tahmin edilmektedir, İzmir, Denizli, Balıkesir, Uşak, Çanakkale, Manisa ve Aydın civarlarında oynanır.

Zeybek ve Harmandalı aynı mı?

” Zeybek Ege Bölgesine has oyunların genel adıdır. Harmandalı ya da Harmandalı Zeybeği bir çok Zeybek oyunlarından biridir.”

Belli başlı tertibe göre havasının temposu üç sayılıp beş oynanır. Harmandalı çoğu zaman tek oynanmakla beraber 2. 4 ve daha çok kişiyle yürütülmesi de mümkündür. Sekiz figürü vardır. Bergama’nın Kaşıkçı köyünde görülebilen dörtlü Harmandalının eskisine en yakın kaldığı anlaşılır.

Atatürk zeybek
Efe Atatürk
Zeybek nasıl oynanır, Harmandalı zeybeği nasıl oynanır, zeybek figürleri
Harmandalı Zeybek Nasıl Oynanır ?

Harmandalı Figürleri

Birinci Figür ( Düz Figür )
İkinci Figür ( Ağır Atlama )
Üçüncü Figür ( Eşme )
Dördüncü Figür ( Atik )
Beşinci Figür ( Çapraz )

Harmandalı 9/4 bir ölçüye sahip 6-8 saatlik derslerle kursumuzda öğretilmektedir. Daha önce hiç dans etmemiş kişiler rahatlıkla bu oyunu size özel basitleştirilmiş anlatımlar ile öğrenebilmektedir. Düğün için ortalama 2,5 ila 3 dakikalık bir gösteri özel koreografi şeklinde oluşturulur. Düğün Harmandalı Zeybeği için koreografi süresine göre müzik süresi yeniden düzenlenir ve eğitim alan kişilere ders sonu verilir. Harmandalı zeybeği 8 figürden oluşmaktadır fakat günümüzde halk oyuncularımızın ve düğünlerin etkisiyle oldukça gelişmiştir. Ders başlangıcında oyunun yapılacağı yer ve kişilere göre oyu tarzı belirlenir. İlk olarak ritim çalışmaları ve ardından duruş (poz) ,kollu yürüyüş ve diğer eşme, atik, çapraz figürleri öğretilir. Harmandalı müziği için özel hazırladığımız özel sayılı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

zeybek kursu, zeybek oyunu, zeybek nasıl oynanır, zeybek kursu fiyatları, zeybek nasıl öğrenilir, zeybek kursu fiyatları
Zeybek Kursu

Harmandalı Sözleri

Harmandalı Efem Geliyor Geliyor,
Bileğinden Kanlar Akıyor
Gümüş Bilezikli Mavzerin
Namlusu Şimşekler Çakıyor

Efeme De Mor Cepkenler Yaraşır Yaraşır,
Efem Ne Giyerse Yakışır
Bütün Kızanların Önünde
Elinde Yatağan Savaşır


Çakal Çökerten Zeybeği
Harmandalı Zeybeği