Zeybek Düğün Dansı?

Yiğitliğin, cesaretin, merhametin, vatanseverliğin sembolü haline gelmiş Ege bölgemizin yöresel dansı Zeybek. Günümüzde düğün yapacak olan çiftlerin ve özellikle danstan çekinen erkeklerin ilk aklına gelen şeydir Zeybek kursu. Zeybek nedir ? Nasıl Oynanır ?

Zeybek Düğün Dans Kursu

Zeybek, Ege Bölgesine özgü bir halk oyunudur. Köklü bir tarihe sahip olan zeybek, Aydın, Muğla ve Denizli dışında İzmir ve Manisa’nın köylerinde de oynanır. Aslında Zeybek o bölgelerde belli bir dönem yaşamış halk kahramanı olmuş efelere verilen isimdir ve oyunun adı da buradan gelmektedir. Oyuna has yöreye has kıyafetleri olsa da düğünlerde ve özel gösterilerde normal kıyafetlerle de yapılmaktadır. Kadın erkek ayırt etmeden herkes yapabilir ve çok kısa sürede öğrenilebilmektedir.

zeybek kursu, zeybek oyunu, zeybek nasıl oynanır, zeybek kursu fiyatları, zeybek nasıl öğrenilir, zeybek kursu fiyatları
Zeybek Nasıl Oynanır ?
zeybek kursu, zeybek oyunu, zeybek nasıl oynanır, zeybek kursu fiyatları, zeybek nasıl öğrenilir, zeybek kursu fiyatları
Zeybek Kursu

Zeybek Nasıl Oynanır?

Zeybek oyunları adlarını efelerden ve onlara yazılmış türkü ve ezgilerden alır. Bunların en bilinenleri Harmandalı, Yörük Ali, Çökertme oyunlarının müzikleri kulağımıza oldukça aşinadır. Oyunların içinde kullanılan figürler Zeybeklerin cesaretini, asaletini göstermek amacıyla sembolik olarak eklenmiştir. Düğünde Zeybek oynamak isteyen çiftler için en çok oynanan oyunlar Harmandalı, Çakal Çökerten, Yandım Ayşem zeybeği.

Zeybek oyunları, ortalama 6 ila 8 saat kadar bir eğitim süresinde yapılabiliyor. Bu süreler ekipçe yapılıyorsa ya da birleştirilmiş farklı oyunlar varsa değişebilir. Erkeklere özel solo, grup ya da ekiple Gerizler Başı, Cuma Ovası zeybeği de oldukça favori bir oyundur. Daha fazla bilgi ve fiyatlar için bize ulaşabilirsiniz.


Çakal Çökerten Zeybeği
Harmandalı Zeybeği